Veľký výpredaj bytov v Bratislave začína !

Autor: Vladimír Krátky | 14.8.2019 o 13:47 | (upravené 14.8.2019 o 16:29) Karma článku: 1,96 | Prečítané:  759x

Kríza klope na dvere.  V nemeckom priemysle už pomaly rok .  Na zaspaté Slovensko sa tá informácia prediera len pomaly,  najmä teraz v letných mesiacoch .  Na jeseň to príde .

Koaličná organizovaná skupinka dúfala,  že do volieb 2020 im to ešte  vydrží, aby  mohli rozdávať závislým a odkázaným sociálne balíčky,  lebo Slovensku sa akože darí a stádo ovčanov tomu  stále verí, hoci to v peňaženke nikdy nevideli .
Jeden z mála, čo to pochopil včas, bol Kažo .
Roky odsúval vyrovnaný rozpočet, až sa nakoniec sám radšej odsunul do závetria NBS . 

Späť k tým bytom .
NOVÝCH
je na trhu pomerne málo, sú mimoriadne predražené, mnohé skúpili špekulanti v nádeji,  že ceny ďalej porastú .
Developeri sa do nových projektov hromadne nehrnú .  Vedia to, čo guvernér ... .
Veľa bytov v developerských projektoch ponúkajú priamo realitky, ktoré ich s týmto úmyslom nakúpili, a nie konkrétne fyzické osoby .  A čakajú a čakajú, a vysoko pravdepodobne sa nedočkajú .
Teda nie tej vysnívanej delty, kvôli ktorej ten díl robili .
Bohatí jednotlivci nakúpili byty na prenájom, ale výnos z nájmu versus kúpna cena je ekonomické harakiri, čo si zrejme pri svojej finančnej pologramotnosti nevedeli spočítať ... .
( 250 000 cena bytu, nájom 500 - 700 / mesiac =  návratnosť 400 - 500 mesiacov / 30 - 40 rokov, avšak len pri 100 % obsadenosti,  bez potreby opráv, maľovania a pod ., čo v reálnom živote neexistuje .  )
Dlho si to nebudú ochotní pripustiť, resp. to mnohým aj tak bude potom úplne jedno ... . 
Prístup k hypotékam nebude zatiaľ významne obmedzený, ECB to má pod kontrolou,  naučila  sa to po kríze 2008 „ manažovať “ , keď bude treba spustí  ďalšie „ digitálne rotačky “ a do systému dosype  kešu podľa potreby .
Avšak pribudne nezamestnaných ( prvé lastovičky sú už tu - VW, US Steel a pod. ) .
Tí nebudú mať ako splácať hypotéky .
A mladí, čo budú prichádzať na trh práce sú vďaka rozkladu školstva pologramotní, zle kvalifikovaní a robiť si nádej na slušné živobytie a bývanie, porovnateľné so svojimi rodičmi, nemôžu .
Chudobná periféria ostane chudobnou perifériou, pri celosvetovej konjunktúre sa trochu nadýchla, ale z vlastnej podstaty nevie nič perspektívne vymyslieť ... .

Takže ostávajú byty STARÉ .
Slovensko ma cca 5 mil. obyvateľov.
Bratislava má cca  500 000 .
10 : 1, alebo naopak 1 : 10 .
Na Slovensku je 1,4 mil. dôchodcov, z toho väčšina starobných a invalidných .
V Bratislave ich bude teda 140 000 .
Vzhľadom k demografickej štruktúre populácie ( ženy žijú dlhšie ako muži )  je  to  povedzme 55 000 mužov a 85 000 žien .                                                                                                                    Títo mali šťastie v nešťastí, že v čase komunistického stavebného búmu dostali byt . Štátny, družstevný, podnikový a potom si ho mnohí odkúpili za 1000E .
Táto generácia odchádza .
Najprv muži, tí zomierajú skôr a väčšinou rýchlo, potom ženy, tie zomierajú neskôr a dlhšie s tým životom zápasia ( starobince sú plné žien ) .
Ich byty sa uvoľňujú, tá dynamika bude narastať a v horizonte niekoľkých rokov to budú tisíce a pravdepodobne až desaťtisíce starých voľných bytov ... .
Pozostalí budú najprv smútiť, ale potom sa potešia z dedičstva .
Mnohí si byty nechajú pre seba ( deti, vnúčatá ), iní budú snívať o výnosoch z prenájmov, ale nebude komu a ostatní budú chcieť predať ( a tiež nebude komu ) .  
Otázkou je, či sa uzavrú do vysnívanej cenovej bubliny a budú roky čakať, či sa nájde nejaký hlupák, ktorý uverí tým zakamuflovaným informáciám na realitných portáloch a fotografiám načančaného interiéru, výhradne so zatiahnutými záclonami, aby na prvý šup neodradili potenciálneho záujemcu, keď by zistil, že je to priamo nad  benzínkou, alebo križovatkou pri IMCA .
A možno sa tu konečne po 30 (40) rokoch rozvinie štandardný realitný trh, s pravdivými informáciami a férovými  podmienkami .

PS
Rýchlo kupujte !   Luxus sa míňa !
Napríklad s bezprostredným výhľadom na Slovnaft, aj čuchové bunky budú odmenené !
Na dohľad Istrochemu, alebo „ Figara “ -  celý deň inhalovať štipľavú, alebo nasladlú vôňu je určite Váš sen ... .
S výhľadom na bratislavský obchvat - Prístavný most, Lafranconi , Patrónku  ( 80 000 áut a kamiónov denne ) z Vás urobia experta na Auto - Moto .
Bôrik detto,  je to  luxus pre výstavbu vysnívaného rodinného domu .
Drnc, drnc  do noci od tisícov áut na dilatačných katastrofách mostov cez Dunaj . 
Alebo pri voňavej čističke odpadových vôd,  alebo „ odpadkovo - azbestovej mohyle " na  konci Petržalky .
A keď máte moc peňazí, kúpte si bývanie na vychytenom bratislavskom kopci, kam vedie jediná prístupová cesta, pri prvých snehových vločkách zablokovaná trolejbusmi a zvrchu sa pozerajte na menej šťastných spoluobčanov, na horizonte s bafakajúcou zahraničnou rafinériou ... .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?