Covid včera bodoval 35 : 36 . Šťastie mal len jeden ... .

Autor: Vladimír Krátky | 15.5.2021 o 23:49 | (upravené 16.5.2021 o 21:43) Karma článku: 4,99 | Prečítané:  474x

Včera klesol počet hospitalizovaných o 36.  Zomrelo však 35 spoluobčanov ... . Titulky v médiach ale hlásajú, že  „ Situácia v nemocniciach sa lepší každým dňom ! “  

To, že u nás zomiera príliš vysoké percento  hospitalizovaných, v dôsledku čoho klesá celkový počet hospitalizovaných, znamená zlepšovanie ?
Čo to vypovedá o zdravotníctve a zdravotnom stave populácie ?
( 13.05.2021 zomrelo na Slovensku 45 x viac ľudí na Covid, v prepočte na 1 mil. obyvateľov, ako v UK a takto je to už niekoľko týždňov ... !  )

úmrtia 13.05.2021 (ourworldindata)

Predpokladám, že podobnou optikou nenazeráme  aj na pomer hospitalizovaní / úmrtia v prípade onkologických pacientov, pacientov so srdcovo - cievnymi ochoreniami a ďalšími diagnózami .

Je čas poďakovať sa a odvďačiť sa ( aj veľkoryso finančne ) všetkým, čo s nasadením vlastného života bojovali o záchranu každého jedného pacienta .
Ale je načase verejne, v médiách, z pozície vlády,  s pomocou dát, štatistík a grafov detailne a názorne popísať stav zdravotníctva .
Teraz .
A nielen zdravotníctva .
Porovnávať ( v čase ) hlavne s ČR,  povedzme  s Rakúskom a inými, pre nás relevantnými krajinami .
Nech si občan konečne komplexne uvedomí, v akých sme kakačkách .
Keď sa bude zvolebnievať ( ak sa už tak nedeje ), darmo budú potom ľuďom rozprávať, čo tu zanechal SMER I a SMER II po 12 rokoch rabovania  a prípadná podpora SME R-odiny nebude len tak nezištná .   

Pomenovávať stav zdravotníctva začala ešte pred voľbami 2020  SMER-ácka ministerka zdravotníctva Kálavská, avšak len chabým prirovnaním, že je to  ako „ polorozpadávajúci sa tanker a nie krásna luxusná výletná loď “ .
Niekomu takéto ľudové výroky možno stačia, avšak rozhodovať sa dá len na základe poctivej dátovej analýzy, ak je tu niekto schopný ju urobiť a presadiť ( kde je DRG, stratifikácia, E- health, ...  ? ) .

PS  15.05.2021 boli úmrtia/ úbytok hospitalizovaných 21 : 35  a  SR vs. UK - 35 násobok,  v prepočte na  1 mil. obyvateľov !  Lepšie, ale stále desivé ... .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Jány bojuje o druhé finále, Gelle bol suverénny

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.

Dobré ráno

Dobré ráno: Účty si už vybavujú aj prokurátori

Spor v silových zložkách ďalej eskaluje.


Už ste čítali?